Luty srogi miesiąc, który skrywa nadzieję. Kalendarz na luty

Luty srogi miesiąc, który skrywa nadzieję. Kalendarz na luty

Luty zwany srogim. Jeden z najbardziej zimowych miesięcy roku, ale to właśnie w lutym nadejdzie coś na co wielu z nas czeka. Jest miesiącem granicznym, między tym co śpi i tym co pomału zacznie się budzić. Każdy miesiąc roku zasługuje na naszą uwagę, chwilę refleksji. Nauczmy się z nimi współpracować, a nasze ciała i myśli niech tradycyjnie łączą się z 12 miesiącami roku. Od dziś niech połączą się z lutym na kilka tygodni. W dawnych czasach terminem luty nazywano rzeczy nieprzyjemne, zimne i srogie.

Przysłowia w lutym

„Gdy w Gromniczą jest ładnie dużo śniegu jeszcze spadnie”

„Po świętej Dorocie wioska cała w błocie”

„Gdy na święty Walek deszcze, mrozy wrócą jeszcze”

„Jeśli ci jeszcze nie dokuczył luty, to pal dobrze w kominie i miej kożuch suty” 

„Luty stały – latem upały” 

„W lutym wody wiele – w lecie głodne i cielę”

Kalendarz na luty

2.02.2019 Matki Boskiej Gromniczej

Tego dnia w kościołach święci się świece, które są symbolem wiary, nadziei i miłości.  Inaczej zwane Świętem  Ofiarowania Pańskiego. Święto to zamyka cykl Świąt Bożego Narodzenia. W kościołach 2.02 rozbiera się szopki i przestaje się śpiewać kolędy.

14.02.2019 Walentynki

Dzień świętego Walentego chyba zna każdy. Wielu czeka na ten dzień cały rok! Innym ten dzień gra na nerwach… Warto natomiast w tym dniu pamiętać o jednym z najważniejszych poleceń Bożych – miłości. W każdym dniu warto o nim pamiętać…

17.02.2019 Dzień kota

Dla miłośników czworonożnych przyjaciół. Szacunek nie należy się tylko ludziom starszym, szacunek należy się też młodszym i dzieciom. Wszystkim. Jeśli wszystkim to też zwierzętom.

23.02.2019 Dzień walki z depresja-

Depresja może dopaść każdego i najprawdopodobniej dopada każdego w mniejszym lub większym stopniu. Depresja ma wiele odcieni, tak jak wielu jest ludzi, tak depresja może przybierać różne kształty. Mianownik jest wspólny – smutek. Depresja nie rozumie zdania:

„ Weź się w garść”.

Zdanie działające jak płachta na byka. Warto w tym miejscu polecić terapię, zwłaszcza jestem zwolenniczką terapii grupowych.

28.02.2019 Tłusty czwartek-

Zjem przynajmniej jednego pączka – na szczęście! I Wam też polecam i Wam też życzę smacznego. A jeśli nie pączek to alternatywą są staroświeckie, pyszne faworki. Oczywiście nie ma to jak pączki i faworki własnej roboty…więc dodatkowo życzę Wam dużo czasu 😉

Ludzie urodzeni w Lutym

W tym miesiącu przychodzi na świat najmniej ludzi, czy to dlatego, że to najkrótszy miesiąc roku? 😉 Luty jest dla mnie sentymentalnym miesiącem, bo w połowie zimnego miesiąca obchodzimy w moim domu urodziny ciepłego człowieka – mojego taty.

Artyści

Ludzie urodzeni w lutym mają duże zdolności artystyczne. Lubią tworzyć. Potwierdzam na przykładzie wspomnianego mojego ojca. Wyczarowuje z drewna dzieła sztuki, maluje obrazy, swego czasu grał na instrumentach, pięknie pisze, szyje, wszystko potrafi naprawić, z niczego zrobi coś 🙂 Ludzie lutowi mają rozwiniętą wyobraźnię, są kreatywni i oryginalni.

Spokój

Ludzie lutowi są opanowani, spokojni, małomówni. Są uprzejmi i rzadko się złoszczą. Mają pogodne usposobienie nie chowają urazy i nie karmią się nią i innych.

Sława

Badania potwierdziły, że to właśnie ludzie urodzeni w lutym mają największą szansę na sławę i karierę.

Szczerość –

Są godni zaufania, zazwyczaj prawdomówni i szczerzy. Nie potrafią kopać dołków pod innymi, a jeśli nawet im się zdarzy to powód brzmi: nieświadomie.

Tajemniczość

Mają swój świat i bardzo dobrze w nim funkcjonują. Wydają się innym bardzo ciekawi i intrygujący, mało mówią za to bardzo dobrze słuchają.

I wiele innych cech, które jednak trzeba brać z przymrużeniem oka. W każdej zabawie jednak zawsze można odnaleźć ziarna prawdy, do czego Was zachęcam 🙂

Luty jest srogi, ale pod jego zimną skorupą pomalutku zaczyna kiełkować coś ciepłego i przyjemnego, na co wielu z nas czeka- pierwsze małe oznaki wiosny. Wiem, wiem trudno w to uwierzyć, a jednak… W połowie lutego w lasach już można wypatrzeć ślady nadchodzącej Ciepłej Pani. Wiele zwierząt w lutym zaczyna już aktywność, bo czuje pismo nosem… Kto jest uważny i spostrzegawczy już w lutym spotka na swojej drodze to co jeszcze chowa sroga skorupa. Lód już wkrótce zacznie pękać…

Trzymajcie się i nie pękajcie 😉

 Siadajcie i napiszcie, czy znacie kogoś urodzonego w lutym? I z czym Wam osobiscie kojarzy się srogi miesiąc? 

14 komentarzy do “Luty srogi miesiąc, który skrywa nadzieję. Kalendarz na luty

 1. Piękny wpis, ciepły i radosny – to lutowe oczekiwanie na odwilż i pierwsze nieśmiałe kiełkowanie w przyrodzie jest naprawdę wspaniałe.
  Nasza córcia jest z lutego – z przyjemnością czytałam i chyba wszystko się zgadza 🙂
  Miłego weekendu!

  1. Luty w niektórych kulturach był uważanay właśnie za początek wiosny, bardzo nieśmiały poczatek, ale jednak…
   uśmiechnęłam się jak napisałaś, że Twoja córka z lutego – więc już teraz wszystkiego dobrego dla Twojej pociechy, to jej miesiąc , A dziś się zaczął! 🙂

  1. nic nie jest takie złe jak to ludzie malują 😉 a luty ma tyle dobroci pochowanych za pazuchą, nic tylko przeszukać! udanego weekendu życzę:)

  1. jeśli już o pogodzie- hmmm Anglicy uwielbiają rozmawiać o pogodzie i uważają, że lepiej o tym niż o niczym, zresztą rozmowy o przysłowiowej pogodzie mają swój cel i wcale nie są takie płytkie jak się może wydawać… u nas dzisiaj deszczowo, a wczoraj padał śnieg, który zaraz się topił itd. itp 😉 Miłego dnia 🙂

  1. To czas zimy jeszcze, ma swój czas i prawo do zimnego oddechu 😉 niebawem ustąpi miejsca innej porze roku, a teraz niech trwa i realizuje się w lutym 🙂

 2. Zatem, cudowny miesiąc przed nami! 🙂
  Ja jeszcze czekam na 23 lutego – wybieramy się na Akrobatykę Rodzicielską w Krakowie, prowadzoną przez o. Adama Szustaka <3

  No i oczywiście – tłuuuusty czwartek 🙂

  1. super! pisałam o o.Szustaku przy afirmacjach…petarda w sutannie 😉 daj znać jak było i co tam ciekawego się dowiedziałaś.

 3. Bardzo tu puchowo i śniegowo u Ciebie.
  Mój mąż i starszy syn urodzili się w lutym.
  Luty to nadzieja na wiosnę i na bardziej słoneczne dni.
  Pozdrawiam Cię

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *